معرفی ارز دیجیتال ترا

سیستم‌های پرداخت دیجیتال برای اقتصاد جهانی ضروری هستند، و چندین دهه است که مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با این حال، اکثر آن‌ها به کندی تکامل می‌یابند، و راه‌حل‌های پرداخت امروزی معمولاً به‌صورت محلی و منطقه‌ای محدود می‌شوند، متکی به واسطه‌های رانت‌خواه هستند، و برای کار بر روی زیرساخت‌های قدیمی ساخته شده‌اند. به‌ویژه صنعت پرداخت دیجیتال در شرق آسیا بسیار شلوغ است و ApplePay، SamsungPay، KakaoPay، Alipay و بیش از ۴۵ مورد دیگر در حال استفاده هستند. هزاران محصول تمایز نیافته بدون مدل درآمدی مشخص یا ارزش محصول واقعی عمل می‌کنند، که این مسأله منجر به هزینه‌های بالای جذب و نگهداری کاربر می‌شود.

ارز دیجیتال «ترا» (Terra) یک شبکه‌ی پرداخت نسل بعدی بلاک چین برای بازار روبه‌رشد تجارت الکترونیک آسیا ایجاد کرده، که به‌دنبال بهبود کارآیی برای ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت و افزایش ارزش برای مشتریان است. برای تحقق این چشم انداز، ترا به ایجاد یک اتحاد تجارت الکترونیک با ۱۵ شریک اولیه کمک کرد، که مجموعاً ۲۵ میلیارد دلار از ارزش ناخالص کالا (GMV) و یک پایگاه مشتری ۴۵ میلیون نفری را تشکیل می‌دهند.

ترا – و توکن آن به نام «لونا» (Luna) – با استفاده از فناوری بلاک چین «Cosmos» ساخته شده است و برای به چالش کشیدن اپلیکیشن‌های فعلی پرداخت خرده‌فروشی طراحی شده است. ترا به‌عنوان یک راه‌حل جامع پرداخت سراسری، موفق شده کل زیرساخت پرداخت چندپاره موجود را دور بزند. این مدل به فناوری ترا اجازه می‌دهد تا صدها میلیون دلار در سال برای ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت صرفه‌جویی بالقوه داشته باشد. برای کاربران، ترا خود را با کارمزد تراکنش‌های تخفیف‌یافته از رقبا متمایز می‌کند – که فقط ۰.۵ تا ۲ درصد کارمزد شارژ می‌کند، در حالی که استاندارد این صنعت ۲.۵ تا ۳ درصد است.

تاریخچه ترا

ترا در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۸ با هدف تسهیل پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال برای ایجاد دارایی‌های بومی دیجیتالی که در برابر ارزهای فیات اصلی جهان از نظر قیمت پایدار هستند، ایجاد شد. با توجه به این که نوآوری‌های قبلی در فناوری پول توسط شبکه‌های پرداخت بزرگ (Alipay با Taobao، Paypal با eBay، Visa با بانک‌ها) راه‌اندازی شده بود، ترا با حمایت Terra Alliance و ۱۵ شرکت بزرگ تجارت الکترونیک در آسیا متولد شد، که مجموعاً ۲۵ میلیارد دلار حجم تراکنش سالانه و ۴۵ میلیون کاربر را پردازش می‌کنند. چشم‌انداز پروژه این است که با پذیرش و مشارکت کاربر از یک شبکه‌ي پرداخت عظیم، بتواند برای اولین بار یک شبکه‌‌ی پرداخت بلاک چین را در مقیاسی که شایسته‌ی آن است راه‌اندازی کند، و محصولات بسیار قدرت‌مندتر و موارد استفاده زیرساخت خود را از این طریق تسهیل نماید.

در خلال مکالمات بین بنیان‌گذاران، «دانیل شین» و «دو کوون»، مفهوم ترا به عنوان راه‌حلی برای استفاده‌ی فوری و گسترده از ارزهای دیجیتال و زیرساخت بلاک چین که حول آن‌ها ساخته شده بود، آغاز شد. از نظر آن‌ها، ثبات قیمت و پذیرش در آماده‌سازی، گام‌های اولیه برای پذیرش گسترده‌ی ارزهای دیجیتال و زیرساخت بلاک چین بود. «دانیل شین»، با تجربه‌ی گسترده‌ی خود در ساخت یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تجارت الکترونیک در آسیا، مشکلات موجود در شبکه‌های پرداخت را که نمی‌توان تنها از طریق بهبودهای تدریجی حل کرد، بیان نمود. «دو کوون» که قبلاً بنیان‌گذار یک اپلیکیشن غیر متمرکز راه‌اندازی شبکه‌ی مش بی‌سیم بود، شرح داد که چگونه ترا می‌تواند این مشکلات را به فرصتی برای ایجاد پول از پایه تبدیل کند.

بخشی از مشارکت‌های ارزشی، پرداخت‌های ترا، در اصل جایگزین زنجیره‌ی ارزش پرداخت‌های پیچیده، از جمله شبکه‌های کارت اعتباری، بانک‌ها و درگاه‌های پرداخت با یک لایه بلاک چین می‌شود. از این طریق، ترا می‌تواند کارمزد تراکنش بسیار ارزان‌تری را به بازرگانان ارائه دهد، و در پولی که می‌تواند در موارد دیگری سرمایه‌گذاری مجدد شود، صرفه‌جویی می‌کند. علاوه بر این، در هم‌آهنگی با کارایی‌هایی که ترا کانال‌های پرداخت را هم برای بازرگانان و هم برای مصرف‌کنندگان فراهم کرده است، به‌طور پیوسته به ارائه‌ی پیش‌رفت‌های زیرساختی و ابزارهایی برای پایه‌گذاری یک اکوسیستم کاملاً بی‌طرف، توزیع‌شده و کاملاً شفاف ادامه می‌دهد. با استفاده از پذیرش انبوه اولیه‌ي زیرساخت‌های بلاک چین ترا، که تا به امروز بیش از ۱/۳ میلیون کاربر جمع‌آوری کرده است، ترا به طور طبیعی به سمت ساخت اکوسیستمی حرکت می‌کند که پرداخت‌های قابل برنامه‌ریزی، لجستیک و زیرساخت‌های رقابتی را برای قدرت بخشیدن به صنعت گسترده‌ای ارائه می‌دهد که بر اساس کارآیی و مقیاس ساخته شده‌اند.

ویژگی های ترا

مشخصات و ویژگی‌های ترا را می‌توان به دو گروه عمومی و مشترک با سایر رمز ارزها، و ویژگی‌های منحصربه‌فرد تقسیم کرد. لیست این ویژگی‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنیم.

 • پروتکل  «ترا» (Terra) چندین استیبل‌کوین مرتبط با ارزهای مختلف را ارائه می‌دهد. تمرکز اصلی ترا بر روی استیبل‌کوین‌ها است که ارزهای رمزنگاری‌شده‌ی متصل به دارایی‌های دیگری هستند. در حال حاضر تعداد زیادی استیبل‌کوین وجود دارد که بیش‌تر آن‌ها به دلار آمریکا متصل هستند. ترا یکی از آن‌ها را در TerraUSD (UST) ارائه می‌کند، اما در کنار آن دارای استیبل‌کوین‌های دیگری هم است که به بسیاری از ارزهای دیگر، از جمله وون کره جنوبی، یورو، و توگریگ مغولی متصل شده‌اند.
 • توکن‌های لونا متعلق به ترا به تعادل قیمت‌های استیبل‌کوین آن کمک می‌کنند. توکن‌های لونا راهی هستند که ترا می‌تواند قیمت‌های استیبل‌کوین خود را در جایی که باید باشد نگه دارد. در مواقعی که نیاز به افزایش یا کاهش عرضه‌ی استیبل‌کوین وجود دارد، تجارت بین لونا و استیبل‌کوین‌های دیگر را تشویق می‌کند.
 • توکن‌های لونا هم برای استیکینگ و هم مدیریت پروژه استفاده می‌شوند. دارندگان توکن لونا می‌توانند توکن‌های خود را به اشتراک بگذارند. وقتی لونا را به اشتراک می‌گذارید، توکن‌ها در شبکه گرو گذاشته می‌شوند و از آن‌ها برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌گردد. هیچ خطری در انجام این کار وجود ندارد. همیشه می‌توانید توکن‌های خود را لغو کنید (آزاد کردن آن می‌تواند تا ۲۱ روز طول بکشد). اگر لونا را به اشتراک بگذارید، هزینه‌های تراکنش‌هایی که ترا برای استفاده از استیبل‌کوین‌های خود جمع‌آوری می‌کند، را دریافت خواهید کرد.
 • ترا در کره جنوبی محبوب‌ترین کوین است. تاکنون، ترا بیش‌ترین موفقیت را در کشور مبدأ خود یعنی کره جنوبی داشته است. بر اساس آمار یک ویدئو در شبکه‌های مجازی متعلق به ترا، استیبل‌کوین آن که از می ۲۰۲۱ به وون کره جنوبی متصل شده است، توسط بیش از ۲ میلیون نفر در سال و با حجم بیش از ۱ میلیارد دلار هزینه استفاده می‌شود. آن ویدئو گزارش داد که استیبل‌کوین ترا با اتصال به واحد پول مغولستان توسط ۴۰۰۰۰ نفر در ماه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ترا در UST، ۲۰٪ سود ارائه می‌دهد. در ۱۷ مارس ۲۰۲۱، ترا یک پروتکل پس‌انداز و وام به نام «انکور» (Anchor) راه‌اندازی کرد. این پروتکل به کاربران این امکان را می‌دهد که استیبل‌کوین ها را در آن واریز کرده و سود آن‌ها را کسب کنند. در سپرده‌های UST، نرخ بهره‌ی سالانه حدود ۲۰٪ است.
 • از آن‌جایی که UST یک استیبل‌کوین است که معمولاً ارزش آن ۱ دلار است، کسب سود ۲۰ درصدی از آن فریبنده به نظر می‌رسد. شایان ذکر است که این نرخ بهره ممکن است در آینده تغییر کند و حتی استیبل‌کوین‌ها به اندازه‌ی پول ذخیره‌شده در حساب‌های پس‌انداز ایمن نیستند.
 • بلاک چین ترا، از نظر درآمد در رتبه‌ی 5 برترین شبکه‌هی بلاک چین قرار دارد. ارز دیجیتال لونا از نظر ارزش بازار به رتبه‌ی ۹ ارزهای دیجیتال برتر راه پیدا کرده است، و هم‌زمان، در حال حاضر بلاک چین ترا یکی از بزرگ‌ترین‌ها است. اعداد درآمدی از Token Terminal، ترا را در رتبه‌ی پنجم برترین‌ها قرار داده است. این ارز دیجیتال بعد از اتریوم (ETH)، زنجیره‌ی هوشمند بایننس و بیت کوین، و در رقابت شانه‌به‌شانه با Polygon (MATIC) قرار دارد.
 • خرید توکن متعلق به ترا می‌تواند یک چالش باشد. مشکل‌ترین بخش خرید توکن لونا، یافتن صرافی است که آن را لیست کرده باشد. اکثر صرافی‌های برتر ارزهای دیجیتال این کار را نمی‌کنند.

مزایای ترا نسبت به رمز ارزهای دیگر

هر کدام از رمز ارزها و کوین‌های مجازی، به دلیل ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتشان، مزیت‌هایی نسبت به یک‌دیگر دارند. در این‌جا به مزیت‌های ترا نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر می‌پردازیم.

 • بازار استیبل‌کوین. بلاک چین ترا به دلیل تقاضای بالا و راحتی کار با آن، در بازار استیبل‌کوین پاسخ می دهد. آن‌ها می‌توانند برای جلوگیری از نوسانات بازار به‌راحتی مورد استفاده قرار گیرند، و از این رو می‌توانند از سرمایه‌گذاری خود محافظت کنند. این شبکه، Terra USD (UST) متصل به USD، Terra KRW متصل به «وون» کره و Terra SDT بر اساس حق برداشت ویژه صندوق بین‌المللی پول (SDR) را ارائه می‌کند.
 • عدم تمرکز. ترا یکی از بهترین استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز است. Terra UST یک جایگزین عالی برای تتر (USDT) یا سایر استیبل‌کوین‌هایی است که توسط ذخایر داخلی پشتیبانی می‌شوند. شرکت DAI اکنون توسط ۵۰٪ USDC پشتیبانی می‌شود، بنابراین دیگر مانند UST غیر متمرکز نیست. از آنجایی که UST یک استیبل‌کوین غیرکلازتوریزه است، قیمت آن از طریق الگوریتم و سوزاندن کوین‌های لونا (LUNA) تنظیم می‌شود.
 • قابلیت همکاری. توکن‌های ترا در چندین بلاک چین عمل می‌کنند؛ از این رو کاربران می‌توانند به‌راحتی دارایی‌ها را از یک بلاک چین به زنجیره‌ای دیگر منتقل کنند. در حال حاضر آن‌ها در اتریوم و سولانا فعال هستند و طبق آمار وب‌سایت آن‌ها، بلاک چین‌های بیش‌تری هم به‌زودی ارائه می‌شود.
 • چارچوب مالی. ترا یک چارچوب بلاک چین برای ایجاد یک سیستم مالی دیجیتالی ارائه می‌کند که به بانک‌ها و دولت‌ها نیازی ندارد. پروتکل «میرور» (Mirror) دارایی‌های قابل تعویض را ایجاد کرد که قیمت سایر دارایی‌ها را دنبال می‌کند. آن‌ها را می‌توان در شبکه‌ی ترا معامله و استفاده کرد.
 • سرعت و هزینه تراکنش. بلاک چین ترا می‌تواند صدها تراکنش را در ثانیه انجام دهد. تراکنش‌های ترا معمولاً ظرف شش ثانیه تسویه می‌شوند، و اجرای آن تنها چند سنت آمریکا هزینه دارد. اعتباررسان‌ها حداقل هزینه‌ی گاز را برای جلوگیری از ارسال هرزنامه تعیین می‌کنند، و در صورت عدم رعایت تراکنش‌ها را رد می‌نمایند. جدای از آن، مالیات برای هر تراکنش از ۰.۱٪ تا ۱٪ با سقف ۱ Terra SDR دریافت می‌شود. هم هزینه‌های گاز و هم مالیات‌ها بین اعتبارسنجی‌ها و ذی‌نفعان لونا توزیع می‌شوند.
 • بازدهی DeFi. پروتکل «انکور» به همه اجازه می‌دهد تا استیبل‌کوین‌های «ترا»ی خود را به اشتراک بگذارند، و تا ۲۰ درصد بازدهی کسب کنند؛ و این درصد تغییر چندانی نمی‌کند. بنابراین بازدهی پایدار دارد. هیچ‌کدام از پلتفرم‌های DeFi را نمی‌شناسیم که چنین بازدهی‌ای را روی استیبل‌کوین‌ها ارائه دهد.

معایب ترا نسبت به رمز ارزهای دیگر

البته هر کدام از ارزهای دیجیتال نسبت به رمز ارزهای دیگر معایب و کاستی‌هایی نیز دارند. موارد زیر را می‌توان به‌عنوان نقایص ترا نسبت به کریپتو های دیگر در نظر گرفت.

 • پذیرش. اگرچه ترا، به‌ویژه به دلیل پایگاه کاربری عظیمش در کره جنوبی، در منطقه‌ی شرق آسیا محبوبیت پیدا کرده، اما گسترش آن در بازارهای بزرگ‌تر مانند اروپا، آمریکا و اقیانوسیه راهی طولانی را می‌طلبد. اتریوم و رقبای مقیاس‌پذیر آن در مورد پذیرش بسیار جلوتر از ترا هستند.
 • نودهای محدود. ترا تنها به ۱۰۰ تأییدکننده‌ی فعال یا تولیدکننده‌ی بلوک اجازه می‌دهد که شبکه را پایدار نگه دارند. اگرچه این کار از نظر سرعت تراکنش‌ها مزیتی را فراهم می‌کند، اما ترا را نسبت به سایر بلاک چین‌ها غیر متمرکزتر می‌سازد.
 • مقررات. دولت‌های مختلف در سراسر جهان آماده‌سازی برای CBDC ها را آغاز کرده‌اند. اگر قوانین سخت‌گیرانه در نفی استیبل‌کوین‌ها گنجانده شود، استیبل‌کوین‌های ترا ممکن است ضربه بخورند. کره جنوبی در حال حاضر با قوانین سخت‌گیرانه‌ی رمز ارزها و ترس از متمرکز شدن آن‌ها مواجه است.
 • نقشه راه. نقشه راه ترا بعد از سه‌ماهه‌ی دوم سال ۲۰۲۱ به‌روز نشده است. این یک معضل است، زیرا ما نمی‌توانیم آینده را بر اساس اطلاعاتی که در دسترس نیست پیش‌بینی کنیم.