معرفی ارز دیجیتال ترا کلاسیک USD

«ترا کلاسیک USD» (Terra Classic USD و کوین USTC) یک استیبل کوین غیر متمرکز است که به عنوان راه حلی برای عدم مقیاس‌پذیری تجربه‌شده در چندین استیبل کوین قبلی در اکوسیستم مالی غیر متمرکز و فراتر از آن، ایجاد شده است. ترا USD اصالتاً یک استیبل کوین الگوریتمی است که به گونه‌ای طراحی شده تا هزینه‌ی برش توکن‌های جدید UST برابر با ارزش اسمی استیبل کوین UST باشد. به عبارت ساده‌تر، ضرب یک UST منجر به سوختن یا حذف یک دارایی ذخیره‌شده به ارزش ۱ دلار از گردش می‌شود. به دلیل آن که ترا USD بخشی از اکوسیستم «ترا لونا» (Terra Luna) است، به عنوان ارزش ذخیره برای این توکن، از توکن‌های LUNA استفاده می‌شود. این امر، UST را به‌ویژه برای استفاده در برنامه‌های DeFi مقیاس‌پذیر می‌کند.

ترا USD بخشی از سبدی از استیبل کوین‌ها در اکوسیستم «ترا لونا» است. بنابراین، ترا USD می‌تواند در نقدینگی سایر استیبل‌کوین‌های اثبات‌شده در اکوسیستم ترا لونا مانند Terra KRW (یک استیبل کوین متصل به ارز فیات «وون» کره) سهیم شود. این بدان معنی است که نقدینگی ترا USD را می‌توان با TerraKRW و بالعکس سواپ (معاوضه) کرد.

یکی از مزایای ترا USD این واقعیت است که به دارندگان اجازه می‌دهد تا از طریق پروتکل ذخیره‌ی «لنگر» (Anchor) یک‌پارچه در اکوسیستم ترا لونا، بازده تولید کنند. اگرچه سایر پلتفرم‌های استیبل کوین مانند «دای» (DAI) نیز این ویژگی را فعال کرده‌اند، اما عمدتاً با نرخ‌های بهره‌ی نوسانی مواجه هستند. مولد بازده UST بر اساس طرح Anchor است که با احساسات بازار ارتباطی ندارد.

تاریخچه ترا کلاسیک USD

«دو کوون» (Do Kwon) و «دنیل شین» (Daniel Shin)، شرکت پشتیبان استیبل کوین «ترا USD» به نام Terra را در آوریل ۲۰۱۹ تأسیس کردند. در ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰، استیبل کوین TerraUSD در صرافی «بیترکس گلوبال» (Bittrex Global) عرضه شد. ارز دیجیتال UST از زمان آغاز به کار خود، موفقیت زیادی کسب کرده است؛ UST توانسته رقبایی مانند استیبل کوین GUSD صرافی «جمینی» (Gemini)، و PAX شرکت پاکسوس (که هر دوی دارای پشتوانه‌ی پول فیات در یک بانک واقعی و مشروط به کنترل صادرکننده هستند) را کنار بزند.

راه‌اندازی ارز دیجیتال ترا USD به همراه ترکیبی از ویژگی‌هایی که در هیچ استیبل کوین دیگری یافت نمی‌شود، به شهرت آن کمک کرده است. علی‌رغم نسبتاً جدید بودن این رمز ارز باثبات، UST موفقیت بی‌سابقه‌ای را به ثبت رسانده است. بر اساس پیش‌بینی متخصصان، ترا USD توانایی سبقت از استیبل کوین برتر این گروه یعنی دای (DAI) را داشت، اتفاقی که چندی پیش به حقیقت پیوست. در زمان نگارش این مقاله، رمز ارز دای با مارکت کپ ۹.۲ میلیارد دلاری در جایگاه نوزدهم، و یو اس تی با ارزش بازار ۱۲.۹ میلیارد دلاری در رتبه پانزدهم ارزهای دیجیتال برتر بازار قرار دارد.

ویژگی های ترا کلاسیک USD

مشخصات و ویژگی‌های ترا USD را می‌توان به دو گروه عمومی و مشترک با سایر رمز ارزها، و ویژگی‌های منحصربه‌فرد تقسیم کرد. لیست این ویژگی‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنیم.

 • ترا USD در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد، و به عنوان یک استیبل کوین نهایی مقیاس‌پذیر که دارای یک سیاست پولی بی نهایت مقیاس‌پذیر است، تبدیل شده است.
 • با وجود افزایش تقاضا برای استیبل کوین ها، بسیاری از آنهایی که در بازار هستند، مقیاس‌پذیری ندارند و این منجر به ایجاد ترا USD شد. هدف ترا USD به چالش کشیدن رهبر بازار در استیبل کوین ها، یعنی «دای» (DAI) است.
 • ترا USD راه حلی مقیاس‌پذیر برای بازار مالی غیرمتمرکز (DeFi) به کاربران ارائه می‌دهد، در حالی که بسیاری از بلاک چین‌های معمولی برای غلبه بر مشکلات مقیاس‌پذیری تلاش می‌کنند.
 • اگرچه ترا USD هنوز یک سکه جدید است، اما نادیده گرفتن موفقیت بی‌سابقه آن در صنعت دشوار است، زیرا تحلیل‌گران انتظار رشد بیش‌تری در بلندمدت دارند. کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که UST به زودی بر استیبل کوین برتر در این دسته یعنی DAI غلبه خواهد کرد.
 • ترا USD از فناوری و نوآوری‌های از پیش موجود با ترکیب چندین عمل‌کرد منحصربه‌فرد برای ارائه‌ی تجربیات بهینه به کاربران بهره می‌برد.
 • ترا USD یک استیبل کوین الگوریتمی است و هزینه استخراج آن برابر با ارزش استیبل کوین های ضرب شده است. ترا USD از LUNA، که رمز ارز بومی Terra است، به عنوان دارایی ذخیره استفاده می‌کند.
 • تیم توسعه‌ی ترا USD قصد دارد به زودی یک ارز دیجیتال بومی از دیگر زنجیره‌های لایه‌ی ۰ را به عنوان وثیقه وارد کند.
 • ترا USD هم‌چنین اجازه می‌دهد تا اکوسیستم های بلاک چین به یکدیگر متصل شوند و در نتیجه یک پروتکل پل به نام «دراپ‌شیپ» (Dropship) ایجاد شود. دراپ‌شیپ به ترا USD اجازه می‌دهد تا در پلتفرم‌های DeFi و سایر صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) ادغام شود، و بین بلاک چین های مختلف حرکت کند.
 • پروتکل دراپ‌شیپ به ترا USD کمک می‌کند تا مقیاس‌پذیری خود را تقویت و حفظ کند. دراپ‌شیپ ارزش پایدار UST را نیز تضمین می‌کند، زیرا عرضه و تقاضای LUNA ارزش ترا USD را تعیین می‌نماید.
 • ترا USD مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) را اجرا می‌کند که در آن استخراج‌کنندگان باید LUNA را برای استخراج تراکنش‌های ترا به اشتراک بگذارند.
 • این فرآیند استخراج مستلزم آن است که اعتبارسنجی‌ها در شبکه‌ی ترا، LUNA را به اشتراک بگذارند. اعتبارسنجی‌ها به عنوان پیش‌گو برای قیمت دلاری LUNA عمل می‌کنند و در ازای آن، با مقادیر کمی توکن از تراکنش‌های UST پاداش می‌گیرند.

مزایای ترا کلاسیک USD نسبت به رمز ارزهای دیگر

هر کدام از رمز ارزها و کوین‌های مجازی، به دلیل ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتشان، مزیت‌هایی نسبت به یک‌دیگر دارند. در این‌جا به مزیت‌های ترا USD نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر می‌پردازیم.

 • ترا USD بسیار مقیاس‌پذیر است و نوآوری‌های مختلفی را ارائه می‌دهد که سایر استیبل کوین ها ندارند.
 • ترا USD از زمان راه‌اندازی خود موفقیت بسیاری را تجربه کرده است.
 • ارتباط با «ترا» (Terra) و «لونا» (LUNA) اعتبار ترا USD را بیش‌تر می‌کند.
 • ترا USD دارای فناوری بازده و بین‌زنجیره‌ای نیز هست.
 • ترا کلاسیک usd یکی از بهترین استیبل‌کوین‌های غیرمتمرکز است. Terra Classic UST یک جایگزین عالی برای تتر (USDT) یا سایر استیبل‌کوین‌هایی است که توسط ذخایر داخلی پشتیبانی می‌شوند. شرکت DAI اکنون توسط ۵۰٪ USDC پشتیبانی می‌شود، بنابراین دیگر مانند UST غیر متمرکز نیست. از آنجایی که UST یک استیبل‌کوین غیرکلازتوریزه است، قیمت آن از طریق الگوریتم و سوزاندن کوین‌های لونا کلاسیک (LUNC) تنظیم می‌شود.
 • ترا USD همین حالا هم از چند رقیب مانند PAX و GUSD پیشی گرفته است.

معایب ترا کلاسیک USD نسبت به رمز ارزهای دیگر

البته هر کدام از ارزهای دیجیتال نسبت به رمز ارزهای دیگر معایب و کاستی‌هایی نیز دارند. موارد زیر را می‌توان به‌عنوان نقایص ترا USD نسبت به کریپتو های دیگر در نظر گرفت.

 • رقابت زیادی در این زمینه وجود دارد و پروژه‌های جدیدی که مکرراً راه‌اندازی می‌شوند، هر کدام ویژگی‌های موجود و جدید را به شیوه‌ای متفاوت در خود جای می‌دهند.
 • ترا USD به شدت تنظیم شده و در برابر مداخله دولت آسیب پذیر است.